New Jersey Jewish News is always here for you.
We need your support now.
Your contribution will help us bring you vital news
and frequent updates about the impact of COVID-19.
B’nai Mitzva for July 2014
search

B’nai Mitzva for July 2014

ANNABELLE POPKIN ROTH

ANNABELLE POPKIN ROTH, daughter of Nancy Popkin and Bruce Roth of Newtown, Pa., May 24 at Congregation Brothers of Israel, Newtown.

SAMUEL ROSS PAGE

SAMUEL ROSS PAGE, son of Andrea and David Page of Newtown, Pa., May 31 at Congregation Brothers of Israel, Newtown.

STEFANIE SIEGEL

STEFANIE SIEGEL, daughter of Carrie and Jeff Siegel of South Orange and granddaughter of Alicia and Stephen Zucker of South Orange, May 10 at Congregation Beth El, South Orange.

MAYA FERRANDIZ

MAYA FERRANDIZ, daughter of Jocelyn Fine and Javier Ferrandiz of South Orange, May 17 at Congregation Beth El, South Orange.

JULIA KIA KOURPAS

JULIA KIA KOURPAS, daughter of Heather and Harry Kourpas of Long Valley, May 17 at Or Ha Lev Jewish Renewal Congregation, Mt. Arlington.

NATALI LANFIR

NATALI LANFIR, daughter of Shiri Raday and Javier Lanfir of South Orange, May 17 at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

BENJAMIN PINCUS

BENJAMIN PINCUS, son of Michelle and Alan Pincus of Succasunna, May 17 at Temple Shalom, Succasunna.

ETHAN ADIRIM

ETHAN ADIRIM, son of Marcia and Bradley Adirim of Bloomfield, May 24 at Temple Ner Tamid, Bloomfield.

EVAN CIRKUS

EVAN CIRKUS, son of Debra and Scott Cirkus of Pine Brook, May 24 at Congregation Agudath Israel, Caldwell.

KATE FEIN

KATE FEIN, daughter of Suzanne Fein of Livingston and Barry Fein of West Orange, May 24 at Temple Emanu-El of West Essex, Livingston.

DANIEL HUBERT

DANIEL HUBERT, son of Jennifer and Jason Hubert of Livingston, May 24 at Temple Beth Shalom, Livingston.

SARA KASLER

SARA KASLER, daughter of Beth Manes Lax of Maplewood and Jason Kasler of Springfield, May 24 at Temple Sha’arey Shalom, Springfield.

SARAH KOENIG

SARAH KOENIG, daughter of Joi and Robert Koenig of Short Hills, May 24 at Temple B’nai Abraham, Livingston.

MAX KOENIG

MAX KOENIG, son of Joi and Robert Koenig of Short Hills, May 24 at Temple B’nai Abraham, Livingston.

HANNAH LEEB

HANNAH LEEB, daughter of Elizabeth and Scott Leeb of Towaco, May 24 at Pine Brook Jewish Center, Montville.

COBY SCHNEIDER

COBY SCHNEIDER, son of Julie and Matthew Schneider of Morristown, May 24 at Morristown Jewish Center Beit Yisrael.

SPENCER SELIGSON

SPENCER SELIGSON, son of Stacey and Jonathan Seligson of Randolph, May 24 at Temple Shalom, Succasunna.

SOFIA SZYFER

SOFIA SZYFER, daughter of Elana Drell-Szyfer and Claude Szyfer of West Orange, May 24 at Congregation Beth El, South Orange.

ALINA WOLFENSON

ALINA WOLFENSON, daughter of Jennifer and Andrew Wolfenson of Randolph, May 24 at Adath Shalom, Morris Plains.

ERIC BINDER

ERIC BINDER, son of Aileen and David Binder of Maplewood, May 31 at Congregation Beth El, South Orange.

MATTHEW CROHN

MATTHEW CROHN, son of Bonnie and Rob Crohn of Towaco, May 31 at Pine Brook Jewish Center, Montville.

MOLLY FREY

MOLLY FREY, daughter of Ronni and Christopher Frey of Caldwell, May 31 at Congregation Agudath Israel, Caldwell.

DANIEL FRIEDMAN

DANIEL FRIEDMAN, son of Elaine and Vitaly Friedman of Springfield, May 31 at Temple Sha’arey Shalom, Springfield.

JACOB GRAYZEL

JACOB GRAYZEL, son of Lynn Castrataro and Jeff Grayzel of Morristown, May 31 at Morristown Jewish Center Beit Yisrael.

JESSICA HIRSCHMANN

JESSICA HIRSCHMANN, daughter of Hayley and Jonathan Hirschmann of Livingston, May 31 at Temple B’nai Abraham, Livingston.

LAUREN HIRSCHMANN

LAUREN HIRSCHMANN, daughter of Hayley and Jonathan Hirschmann of Livingston, May 31 at Temple B’nai Abraham, Livingston.

BENJAMIN LIPKIN

BENJAMIN LIPKIN, son of Bridget Brown and Lawrence Lipkin of Maplewood, May 31 at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

SANDER MARK

SANDER MARK, son of Heather Shangold Mark of Califon and the late David Mark, May 31 at Temple Shalom, Succasunna.

ADISON NADLER

ADISON NADLER, daughter of Leslie Goldman of South Orange, May 31 at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

JOEY OETTINGER

JOEY OETTINGER, son of Cathy and Kenneth Oettinger of Morristown, May 31 at Temple B’nai Or, Morristown.

SELA PURZAK

SELA PURZAK, daughter of Sharon and Brian Purzak of Rockaway, May 31 at White Meadow Temple, Rockaway.

NOA PUTMAN

NOA PUTMAN, daughter of Amy and Donald Putman of Montclair, May 31 at Temple Ner Tamid, Bloomfield.

EVE SORRENTINO

EVE SORRENTINO, daughter of Stacy and Bill Sorrentino of Mountain Lakes, May 31 at Temple Beth Am, Parsippany.

ELAINA TARMY

ELAINA TARMY, daughter of Marie and Stuart Tarmy of West Orange, May 31 at Temple Emanu-El of West Essex, Livingston.

KARA THOMLINSON

KARA THOMLINSON, daughter of Rebecca and Iain Thomlinson of Flanders, May 31 at Temple Shalom, Succasunna.

SOPHIE WASSERMAN

SOPHIE WASSERMAN, daughter of Eve and Richard Wasserman of Short Hills, May 31 at Oheb Shalom Congregation, South Orange.

HAYLEY MUENSTER

HAYLEY MUENSTER, daughter of Beth and Mark Muenster of North Caldwell, June 1 at Congregation Agudath Israel, Caldwell.

DAVID GARRELICK

DAVID GARRELICK, son of Linda and Robert Garrelick of Cedar Grove, May 3 at Temple Sholom of West Essex, Cedar Grove.

JULIEN MAAREK

JULIEN MAAREK, son of Jessica and Stephane Maarek of Cedar Grove, May 10 at Temple Sholom of West Essex, Cedar Grove.

JACK ZICKERMAN

JACK ZICKERMAN, son of Alisa and Craig Zickerman of Verona, May 17 at Temple Sholom of West Essex, Cedar Grove.

SKYLAR BLOOM

SKYLAR BLOOM, daughter of Jodi and Jeff Bloom of Short Hills, May 24 at Temple B’nai Jeshurun, Short Hills.

SAMANTHA CALICK

SAMANTHA CALICK, daughter of Lisa and Steven Calick of North Caldwell, May 31 at Temple Sholom of West Essex, Cedar Grove.

COLE BECKERMAN

COLE BECKERMAN, son of Jess and Ken Beckerman of Mendham, June 7 at Morristown Jewish Center Beit Yisrael.

JACOB DEFURIA

JACOB DEFURIA, son of Eileen and Anthony DeFuria of Succasunna, June 7 at Temple Shalom, Succasunna.

SCOTT FABER

SCOTT FABER, son of Rochelle and Jeffrey Faber of Livingston, June 7 at Temple Beth Shalom, Livingston.

AMBER GELTZEILER

AMBER GELTZEILER, daughter of Jamie and Brian Geltzeiler of Livingston, June 7 at Temple B’nai Abraham, Livingston.

CORY JOHNSON

CORY JOHNSON, son of Jill and Alan Johnson of Upper Montclair, June 7 at Temple Ner Tamid, Bloomfield.

ERICA LANGER

ERICA LANGER, daughter of Madeline and Jerry Langer of Montville, June 7 at Pine Brook Jewish Center, Montville.

JESSICA LANGER

JESSICA LANGER, daughter of Madeline and Jerry Langer of Montville, June 7 at Pine Brook Jewish Center, Montville.

GRACE LEVEY

GRACE LEVEY, daughter of Stephanie and James Levey of Livingston, June 7 at Congregation Agudath Israel, Caldwell.

JACOB LEVY

JACOB LEVY, son of Eileen and Saul Levy of Randolph, June 7 at Temple Shalom, Succasunna.

ERIN MARTEL

ERIN MARTEL, daughter of Judy Rubashkin and Andrew Martel of Maplewood, June 7 at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

MORGAN MILLER

MORGAN MILLER, daughter of Beth and Alan Miller of Randolph, June 7 at Adath Shalom, Morris Plains.

JASON MOONEY

JASON MOONEY, son of Geri and Thomas Mooney of Denville, June 7, at Temple B’nai Or, Morristown.

HANNAH NEUSNER

HANNAH NEUSNER, daughter of Dena and Andrew Neusner of Maplewood, June 7 at Oheb Shalom Congregation, South Orange.

CARTER PIVNICK

CARTER PIVNICK, son of Debbie and Jonathan Pivnick of Parsippany, June 7 at Temple B’nai Abraham, Livingston.

CAROLYN REAGAN

CAROLYN REAGAN, daughter of Bonnie and David Reagan of Parsippany, June 7 at Temple Beth Am, Parsippany.

SAM ROWLAND

SAM ROWLAND, son of Karen and Steve Rowland of Chatham, June 7 at Congregation Beth Hatikvah, Summit.

ELI SIEGEL

ELI SIEGEL, son of Stacey and Steven Siegel of Livingston, June 7 at Temple Emanu-El of West Essex, Livingston.

SUMMER STOUT

SUMMER STOUT, daughter of Collene and Larry Stout of Montville, June 7 at Congregation Agudath Israel, Caldwell.

TYLER WEINROTH

TYLER WEINROTH, son of Gail and Jeffrey Weinroth of Livingston, June 7 at Temple Emanu-El of West Essex, Livingston.

OSCAR WOROB

OSCAR WOROB, son of Renata and Jeffrey Worob of Montclair, June 7 at Congregation Shomrei Emunah, Montclair.

MIA ZUCKERBERG

MIA ZUCKERBERG, daughter of Amy Dalsimer and Joshua Zinner of Maplewood, June 7 at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

MAX BROTMAN

MAX BROTMAN, son of Paula and Stephen Brotman of Westfield, May 3 at Temple Emanu-El, Westfield.

ASHLEY MEADOW DIAMOND

ASHLEY MEADOW DIAMOND, daughter of Nichol and Lee Diamond of Fanwood, May 3 at Temple Emanu-El, Westfield.

JORDAN REBECCA WALLIS

JORDAN REBECCA WALLIS, daughter of Jennifer and Eric Wallis of Westfield, May 3 at Temple Emanu-El, Westfield.

JULIA CLAIRE BURK

JULIA CLAIRE BURK, daughter of Rosanne and David Kurstedt of Westfield, May 10 at Temple Emanu-El, Westfield.

CHARLOTTE ROSE GEARY

CHARLOTTE ROSE GEARY, daughter of Lainie and Peter Geary of Westfield, May 17 at Temple Emanu-El, Westfield.

MATHEW ARON GOLDSZEFT

MATHEW ARON GOLDSZEFT, son of Sheri and Harold Goldszeft of Cranford, May 17 at Temple Emanu-El, Westfield.

SASHA FRANCES LEVINE

SASHA FRANCES LEVINE, daughter of Alexandra McNamara and Joshua Levine of Watchung, May 17 at Temple Emanu-El, Westfield.

BRIAN MATTHEW ZALE

BRIAN MATTHEW ZALE, son of Jill and Steven Zale of Westfield, May 24 at Temple Emanu-El, Westfield.

ISABEL BUONO

ISABEL BUONO, daughter of Michelle and Gerry Buono of Roseland, June 14 at Temple B’nai Abraham, Livingston.

DYLAN COHEN

DYLAN COHEN, son of Michele and Darren Cohen of West Orange, June 14 at Temple B’nai Abraham, Livingston.

ALEXA FORTE

ALEXA FORTE, daughter of Heidi and Matthew Forte of Cedar Knolls, June 14 at Temple B’nai Or, Morristown.

DARCY GRUER

DARCY GRUER, daughter of Naomi and Samuel Gruer of Millburn, June 14 at Oheb Shalom Congregation, South Orange.

AARON HEYMAN

AARON HEYMAN, son of Andrea and Russell Heyman of Succasunna, June 14 at Temple Shalom, Succasunna.

FANYA HOFFMAN

FANYA HOFFMAN, daughter of Marie and Peter Hoffman of Bloomfield, June 14 at Congregation Shomrei Emunah, Montclair.

RACHEL LERMAN

RACHEL LERMAN, daughter of Susette and Craig Lerman of Livingston, June 14 at Temple Emanu-El of West Essex, Livingston.

CHARLOTTE LEVINE

CHARLOTTE LEVINE, daughter of Elizabeth and Gerry Levine of South Orange, June 14 at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

DAVID MILTER

DAVID MILTER, son of Lena Milter and Lou Shotten of Livingston, June 14 at Congregation Agudath Israel, Caldwell.

JEFFREY NELSON

JEFFREY NELSON, son of Michael Nelson of Maplewood, June 14 at Congregation Beth Hatikvah, Summit.

SOPHIE PLAUT

SOPHIE PLAUT, daughter of Amy Karas and Jeffrey Plaut of Montclair, June 14 at Temple Ner Tamid, Bloomfield.

SAM REPPEN

SAM REPPEN, son of Caryn and Gary Reppen of Morris Plains, June 14 at Adath Shalom, Morris Plains.

JULIA ROSSINOW

JULIA ROSSINOW, daughter of Mary Sue and Seth Rossinow of Towaco, June 14 at Pine Brook Jewish Center, Montville.

JONAH SACHS

JONAH SACHS, son of Wendy and Michael Sachs of South Orange, June 14 at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

JACOB SCHKOLNICK

JACOB SCHKOLNICK, son of Lori and Richard Schkolnick of Mountainside, June 14 at Temple Sha’arey Shalom, Springfield.

EMILY SCHOENBERG

EMILY SCHOENBERG, daughter of Michele and Robert Schoenberg of Rockaway, June 14 at White Meadow Temple, Rockaway.

DANIEL SHTIRMER

DANIEL SHTIRMER, son of Regina and Gene Shtirmer of Randolph, June 14 at Morristown Jewish Center Beit Yisrael.

JOSEPH SIMON

JOSEPH SIMON, son of Susan Norkin and Brian Simon of Millburn, June 14 at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

OLIVER STOLLER

OLIVER STOLLER, son of Dani and Josh Stoller of Maplewood, June 14 at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

ROSLYN STEINBERG

ROSLYN STEINBERG of Andover, adult bat mitzva, March 22 at Or Ha-Lev Jewish Renewal Congregation, Mount Arlington.

DREW SANDBERG

DREW SANDBERG, son of Vicki and Greg Sandberg of Mountain Lakes, June 14 at Or Ha Lev Jewish Renewal Congregation, Mount Arlington.

JULIA SCHMULEWITZ

JULIA SCHMULEWITZ, daughter of Bari and Ronald Schmulewitz of North Caldwell, June 20 at Congregation Agudath Israel of West Essex, Caldwell.

ZOE EAGLE

ZOE EAGLE, daughter of Linda Eagle and Adam Eagle of Union, June 21 at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

JESSICA HELFENSTEIN

JESSICA HELFENSTEIN, daughter of Renee and Stuart Helfenstein of South Orange, June 21, at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

GENEVIEVE JACOBSON

GENEVIEVE JACOBSON, daughter of Lisa and Russel Jacobson of Glen Ridge, June 21 at Temple Ner Tamid, Bloomfield.

SARA KITCHNER

SARA KITCHNER, daughter of Melissa and Jonathan Kitchner of West Caldwell, June 21 at Congregation Agudath Israel of West Essex, Caldwell.

JACOB KOLANKO

JACOB KOLANKO, son of Beth Elovitz Kolanko of Flanders and the late Robert Kolanko, June 21 at Temple Shalom, Succasunna.

AARON MARCUS

AARON MARCUS, son of Kimberley and Daniel Marcus of Montclair, June 21 at Congregation Shomrei Emunah, Montclair.

VICTORIA MICO

VICTORIA MICO, daughter of Elaine and Marcial Mico of Rockaway, June 21 at White Meadow Temple, Rockaway.

SAM O’BRIEN

SAM O’BRIEN, son of Phyllis Klein and Brendan O’Brien of Chatham, June 21 at Congregation Beth Hatikvah, Summit.

TRISTAN O’BRIEN

TRISTAN O’BRIEN, son of Phyllis Klein and Brendan O’Brien of Chatham, June 21 at Congregation Beth Hatikvah, Summit.

JACOB TOPPING ZIMMERMAN

JACOB TOPPING ZIMMERMAN, son of Adrienne Topping and Phillipe Zimmerman of Short Hills, June 21 at Temple Sharey Tefilo-Israel, South Orange.

ZACHARY FREIHEITER

ZACHARY FREIHEITER, son of Susan and John Freiheiter of Randolph, June 26 at Adath Shalom, Morris Plains.

NOA SAGI

NOA SAGI, daughter of Limor Guttman of Bloomfield, June 27 at Congregation Shomrei Emunah, Montclair.

SAM GLADSTONE

SAM GLADSTONE, son of Jennie and Richard Gladstone of South Orange, June 28 at Congregation Beth Hatikvah, Summit.

DAVID POPKIN

DAVID POPKIN, son of Rhonda and Mark Popkin of Randolph, June 28 at Adath Shalom, Morris Plains.

SOPHIA ACOCELLA

SOPHIA ACOCELLA, daughter of Bluma and Tony Acocella of Rockaway, June 29 at White Meadow Temple, Rockaway.

ZACHARY GESHER MARCUS

ZACHARY GESHER MARCUS, son of Debbie and Alex Marcus of Basking Ridge, June 14 at Congregation B’nai Israel, Millburn.

ROSE GERTZMAN

ROSE GERTZMAN, daughter of Dr. Sharon Gertzman and David Dafilou of Pennington, June 7 at Congregation Brothers of Israel, Newtown, Pa.

ZACHARY JARED CHAST

ZACHARY JARED CHAST, son of Dr. Marcia Chast and David Chast of Southampton, Pa., June 14 at Congregation Brothers of Israel, Newtown, Pa.

NICOLE ABBEY KATZ

NICOLE ABBEY KATZ, daughter of Mindy and Richard Katz of Clark, June 7 at Temple Emanu-El, Westfield.

ABIGAIL LEWIS KNAUL

ABIGAIL LEWIS KNAUL, daughter of Ilisa and Scott Knaul of Westfield, June 7 at Temple Emanu-El, Westfield.

JULIA KAILIE RUBEL

JULIA KAILIE RUBEL, daughter of Sara and Eric Rubel of Westfield, June 7 at Temple Emanu-El, Westfield.

JEREMY ZANE ENSLIN

JEREMY ZANE ENSLIN, son of Sara Jane Armuth and Jeff Enslin of Westfield, June 14 at Temple Emanu-El, Westfield.

SYDNEY C. HARDING

SYDNEY C. HARDING, daughter of Lisa and Brian Harding of Westfield, June 14 at Temple Emanu-El, Westfield.

ALYSSA MILROD

ALYSSA MILROD, daughter of Karen and Lewis Milrod of Westfield, June 21 at Temple Emanu-El, Westfield.

ETHAN LAWRENCE USELOFF

ETHAN LAWRENCE USELOFF, son of Jennifer and Andrew Useloff of Westfield, June 21 at Temple Emanu-El, Westfield.

TOMAS QUINN MOORE

TOMAS QUINN MOORE, son of Cristin and Daniel Moore of Westfield, June 28 at Temple Emanu-El, Westfield.

read more:
comments